ozdabianie przedmiotów techniką decoupage
Tagi

Moje prace na allegro


Napisz do mnie!


piątek, 31 grudnia 2010
Klejenie "na żelazko"

Spróbowałam metody klejenia "na żelazko". Poszło szybko i sprawnie bez zagnieceń. Będę częściej tak oklejać. Wybrałam do tego eksperymentu małą szkatułkę i wzorzystą serwetkę w kolorze złotym. Wierzch pudełeczka pomalowałam na kolor złoty farbą akrylową. Dolną część posmarowałam klejem do decoupage i po przeschnięciu po kolei na każdy bok przyłożyłam wycięty kawałek serwetki. Każdy kawałek przyprasowałam przez papier do pieczenia. Wyszło efektowne pudełeczko. Nałożyłam na serwetkę klej (do serwetek) i jak zwykle wykończyłam warstwami lakieru. Naprawdę łatwy sposób. Polecam.

szkatułka z ornamentem

Magnolie z ryżowego papieru

Kolejny mój zakup – papier ryżowy „magnolie”. Super cienki i delikatny. Gałązki bladoróżowych kwiatów na białym tle. Postanowiłam ozdobić nim swoje największe pudełko tzw. na herbatę „9”. Całość pomalowałam farbą akrylową w kolorze czekoladowym, po uprzednim zagruntowaniu drewna podkładem. Część dolną pozostawiłam gładką brązową natomiast górę pomalowałam farbą akrylową w różowym kolorze a następnie jednoskładnikowym krakiem. Żeby efekt spękań był widoczny nałożyłam na wierzch białą farbę akrylową. Wyszło ładne pudełko z drobnymi spękaniami. Delikatnie wycięłam gałązkę z kwiatami i po ułożeniu na pudełku przykleiłam wzór. Całą szkatułkę polakierowałam kilkakrotnie aby nadać jej blasku.  

 herbaciarka z magnoliami

herbaciarka z magnoliami

Chustecznik z irysami

Spodobało mi się malowanie i oklejanie tych pudełek. Kupiłam jeszcze kilka sztuk, żeby poćwiczyć :)). Znów będzie to chustecznik, ale inaczej ozdobiony. Całe pudełko pomalowałam podkładem do drewna, następnie pokryłam granatową farbą. Po wyschnięciu naniosłam na chustecznik jednoskładnikowy krak a później pociągnęłam całość pędzlem z białą farbą zostawiając  widoczne smugi i przetarcia. Wyszukałam serwetkę z motywem w kolorze granatowym - irysy. Gdy wycinanka była już gotowa przykleiłam ją na szerokie boki pudełka. Na koniec polakierowałam całość kilka razy. Efekt końcowy widać na załączonych zdjęciach.

chustecznik z irysami

chustecznik z irysami

  

Pożegnanie jesieni

Kolejny mój przedmiot to podwójnie ozdobione pudełko drewniane. Zastosowałam równocześnie spękania oraz wycinankę - motyw z serwetki. Całość pomalowałam farbą akrylową koloru  żółtego - bananowego, następnie wierzch pokryłam jednoskładnikowym krakiem do spękań a na to położyłam farbę akrylową w kolorze białym. Nieźle wyszło ;). Na wieczko pudełka przykleiłam jeszcze wycięty z  serwetki motyw z kasztanami i całość polakierowałam. W ten sposób powstało jesienne pudełko na drobiazgi.


pudełko z kasztanami

Pierwszy serwetkowy wzorek

Odważyłam się ozdobić kolejne pudełko serwetką papierową. Na początek dałam podkład, następnie farbę ciemną - tu był kolor brązowy i na to położyłam drugi kolor - złoty. Tym razem bez spękań. Pudełko miało wyglądać na stare. Nie było to takie trudne. Uprościłam sobie pracę i ozdobiłam tylko wierzch pudełka wycinając z serwetki prostokąt o potrzebnych wymiarach. Szkatułka nieduża więc poszło sprawnie. Kolejne pudełka też będą z wycinankami serwetkowymi lub z papierem ryżowym. Fajny i ciekawy sposób na postarzanie nowego przedmiotu. I tak powstała szkatułka w kolorze starego złota.

pudełko w kolorze starego złota

środa, 29 grudnia 2010
Jesienne porządki i miłe początki

 

Niedawno odkryłam, że papierowe serwetki przeznaczone są nie tylko do dekorowania stołu rozweselając jednobarwny obrus i smutną zastawę ale również można nimi ozdobić zwykłe domowe przedmioty szklane, drewniane i inne starocie znalezione w domowych szafkach. Wystarczy kilka kolorowych farbek, serwetki z ciekawym wzorkiem, różne pędzle, klej i lakier. Fajne zajęcie na długie jesienne i zimowe wieczory. Można wyczarować coś nowego, niepowtarzającego i wyjątkowego mając przy tym super zabawę.

Ja własnie odkryłam swoje nowe hobby. Na początek kupiłam zestaw startowy - podkład, dwie farby akrylowe (jasną i ciemną), krak jednoskładnikowy (do spękań), klej i lakier. W zestawie było również nieduże drewniane pudełko oraz instrukcja krok po kroku. Najpierw na pudełko nałożyłam podkład - primer. Po godzinie pomalowałam pudełko ciemną farbą i odstawiłam żeby wyschło. Kolejny krok to jednoskładnikowy krak do spękań (cracle country) i znów obowiązkowe schnięcie przedmiotu. Żeby powstał efekt spękań potrzebna była warstwa farby jasnej a na koniec lakier (kilka warstw). Pobawiłam się trochę farbami i udało się, mam własnoręcznie ozdobione pudeło - chustecznik. Tak się zaczęła moja kolorowa przygoda.

chustecznik brązowy ze spękaniami

chustecznik brązowy ze spękaniami